Rekolekcje małżeńskie przeznaczone są dla katolickich par małżeńskich (ślub kościelny), które chcą umacniać i pielęgnować swoją miłość małżeńską żyjąc w coraz pełniejszej jedności.

Więcej informacji na: http://www.rekolekcje-malzenskie.pl/
Spotkania zasilające.Terminy spotkań:

    Katowice

  • Sala “Gościa Niedzielnego” ul Wita Stwosza 11 i Krypta Katedry, dzieci w Duszpasterstwie Akademickim ul.Wita Stwosza 16
  • I niedziela Adwentu, i w Białą niedzielę czyli w niedzielę po Wielkanocy
  • Rybnik
  • w Duszpasterstwie Akademickim
  • w 4-tą niedzielę września

Czym są spotkania zasilające?

Od 1978 r., zainicjowane na prośbę uczestników, odbywają się regularnie Porekolekcyjne Spotkania Małżeńskie nazywane Spotkaniami Zasilającymi. Korzystają z nich małżonkowie, którzy byli na Rekolekcjach Małżeńskich, aby pogłębić, umocnić a także odnowić wartości przeżycia rekolekcyjnego. Spotkania te mają charakter dnia skupienia. Odbywają się w stałych terminach w Duszpasterstwie Akademickim w Katowicach (2 razy w roku) i są powtarzane w Rybniku i Bielsku ( a do niedawna także w Krakowie).

Na spotkania porekolekcyjne zapraszani są małżonkowie wraz z dziećmi. Dzieci mają odrębne zajęcia w grupach wiekowych, a wraz z rodzicami uczestniczą we Mszy św.

Każde spotkanie prowadzi kapelan i para koordynująca ( co zapewnia specyficzną ciągłość).

Rozważania prowadzone są w kontekście nauki Kościoła dzięki czemu spotkania te są rodzajem specyficznej katechezy, której owocem jest chrześcijańska wspólnota małżeństw. Ogromnie ważne dla całej rodziny jest to, że w spotkaniach tych ( a wcześniej w rekolekcjach) uczestniczą wspólnie oboje małżonkowie, że jest to ich równoczesne przeżycie. Bardzo istotne jest uczestnictwo dzieci i młodzieży. W tym przypadku relacje wzmacniające przeżycie i jego skutki przebiegają w obie strony: rodzice – dzieci i dzieci – rodzice.

Terminy rekolekcji

    8 -10 stycznia 2021r.
    26 - 28 lutego 2021 r.
    3 - 5 września 2021 r.
    1 - 3 października 2021 r.
   

Rekolekcje trwają od godziny 18.00 w piątek do godziny 16.00 w niedzielę. Aby uczestniczyć w rekolekcjach konieczne jest posiadanie zaproszenia. Przy wysyłaniu zaproszeń kierujemy się kolejnością zgłoszeń.

Rekolekcje odbywają się w Domu Rekolekcyjnym Księży Jezuitów w Czechowicach.

Zgłoszenia:
Teresa i Eugeniusz Maliccy
tel. 32/ 255 36 43

Czym są rekolekcje typu Marriage Encounter?

Polski program Rekolekcji Małżeńskich typu Marriage Encounter powstał w katowickim Duszpasterstwie Akademickim w 1977 roku. Rekolekcje małżeńskie są rekolekcjami zamkniętymi, trwającymi od godziny 18.00 w piątek do godziny 16.00 w niedzielę. Są one przeznaczone dla małżeństw sakramentalnych. W zasadzie są to rekolekcje dla dobrych małżeństw, tzn. takich, które chcą żyć w jedności, umacniać i pielęgnować swoją miłość, choć przeżywających czasem różne trudności. Uczestniczą jednak w nich również i tacy małżonkowie, dla których stanowią one przysłowiową “ostatnią deskę ratunku” lub są pomocą w ponownym odkrywaniu swojej miłości. Rekolekcje rozgrywają się wyłącznie pomiędzy małżonkami – lecz w klimacie i atmosferze wytworzonej przez grupę. Skrótowo, to intensywny kurs uczenia się, bądź rozwijania sztuki komunikacji także na płaszczyźnie uczuć, który może ułatwić wzajemne relacje w życiu codziennym i w sytuacjach ekstremalnych. Jest to praktyczne zwrócenie uwagi, podkreślenie, a czasem wręcz nauczenie zasad, które mogą być wykorzystywane przez małżonków w celu budowania porozumienia w małżeństwie i rodzinie.

Początek rekolekcjom Marriage Encounter dali małżonkowie J. i M. Ferrowie i jezuita o.Gabriel Calvo z Hiszpanii; pierwsze rekolekcje tego typu nazwane Encuentro Conyugal odbyły się w Barcelonie w 1962 r. (po blisko 10-ciu latach zbierania doświadczeń). Do Polski ich program dotarł z Kanady przez Stanisława Boguszewskiego, przywiózł go do Katowic, do Duszpasterstwa Akademickiego, na spotkanie grupy absolwentów i zainteresował nim małżeństwa z tej grupy i ich duszpasterza, ks. Józefa Dancha. Jako liderzy zaangażowali się Janina i Kazimierz Waloszkowie. Program został przetłumaczony, przedyskutowany i sprawdzony w praktyce na pierwszych tego typu eksperymentalnych rekolekcjach, które poprowadził zespół z Katowic (4 pary prowadzące, 5 par zaproszonych oraz ksiądz, psychoterapeuta i p. Boguszewski) 7 maja 1977 r. w Laskach. Miejsce to zaproponował ks. Danch, który znał je z praktyki jako kleryk. Kolejne rekolekcje odbyły się w Pewli koło Żywca (styczeń 78), Laskach (maj 1978), Raciborzu (wrzesień 1978 i październik 1979), Trzebini (luty 79), a od kwietnia 1979 w Czechowicach, w klasztorze oo. Jezuitów, który stał się stałym miejscem dla odbywających się 6 razy w roku rekolekcji.

W 1981 roku program został zmodyfikowany przez Teresę i Eugeniusza Malickich oraz ks. Stanisława Puchałę – wykorzystano najnowsze spostrzeżenia psychologii komunikacji i dotychczasowe doświadczenia przy prowadzeniu rekolekcji i spotkań porekolekcyjnych. Zasadniczo w tej formie program jest realizowany do chwili obecnej, choć na bieżąco aktualizowany. W 1986 r. katowicka para koordynująca wraz z animatorami z Rzeszowa zainicjowała powstanie ośrodka rzeszowskiego, realizującego identyczny program. Każde rekolekcje prowadzi zespół animatorów składający się z kapelana, pary koordynującej i dwóch par małżonków-animatorów. Animatorzy z grupą współpracowników tworzą wspólnotę, która bierze udział w spotkaniach, wyjazdach i rekolekcjach doskonalących umiejętności prowadzenia spotkań i ich przygotowania, a przede wszystkim służą budowaniu więzi pomiędzy animatorami i współpracownikami a także pogłębieniu formacji.

Uczenie się sztuki wzajemnej komunikacji prowadzi do pogłębienia więzi małżeńskiej i daje możliwość nawiązania zerwanej. Dla wielu małżeństw rekolekcje stały się punktem zwrotnym, a nawet przełomem w życiu, pomogły małżonkom odnaleźć siebie, lepiej się zrozumieć nawzajem i akceptować. Takie przeżycie często rodzi przemianę. W sferze intelektualnej oznacza to zazwyczaj odkrycie zupełnie innego wymiaru świata, w moralnej może się przejawiać w rewizji hierarchii wartości i przeszeregowaniu priorytetów. Rekolekcje małżeńskie inspirują również do podjęcia postawy apostolskiej, otwartości na innych, angażowania się w sprawy Kościoła i społeczeństwa. Uczestnicy stworzyli wiele grup działających w swoich środowiskach, najczęściej parafialnych. Z inicjatywy uczestników i animatorów tych rekolekcji i Duszpasterstwa Rodzin powstało – jako drugie w Polsce – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Katowickiej, a na jednym ze Spotkań Zasilających w Bielsku – zainicjowano powstanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Najnowsze

21 październik 2024

Miedzy zamknięciem a otwarciem drzwi

Rekolekcje dla osób żyjących w związkach bez ślubu kościelnego.

19 październik 2024

Ruszyła nowa edycja studium Doradców Życia Rodzinnego

Rozpoczął się nowy rok formacyjny Studium Doradców Życia Rodzinnego

02 październik 2024

Ankieta ISKK dla narzeczonych

Zachęcamy do wypełnienia ankiety

30 wrzesień 2024

Katechumenat dla dorosłych

Spotkania odbywają się w wyznaczone piątki o godzinie 19:00 w Domu Katechetycznym...

17 wrzesień 2024

Jubileusze Małżeńskie 2025

Zapisz się już dziś na to wydarzenie !

23 październik 2023

Pielgrzymi Nadziei

Program Komisji Duszpasterstwa KEP - materiały 2024/2025 dla rodzin.