Przygotowanie bliższe do małżeństwa obejmuje młodzież szkół ponadgimnazjalnych i jest prowadzone w małych grupach w parafii zamieszkania młodzieży.
Podstawowe informacje dotyczące przygotowania bliższego do małżeństwa zawiera: Dyrektorium duszpasterstwa rodzin. Dokument ten został przyjęty podczas 322 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – 1 maja 2003 r.
Zadaniem Przygotowania Bliższego do Małżeństwa jest:
- pogłębić naukę o małżeństwie i rodzinie,
- uwrażliwić na fałszywe teorie w tych dziedzinach,
- przysposobić do międzyosobowego życia w małżeństwie i w rodzinie,
- pogłębić życie wspólnotowo-liturgiczne.
Przygotowanie to powinno łączyć trzy zasadnicze elementy:
- wspólnotowo-liturgiczny,
- konferencyjny
- dialogowy
Roczna katecheza przedmałżeńska
Niezależnie od katechizacji w szkole należy w każdej parafii – jako program optymalny – prowadzić dla tej młodzieży – roczną katechizację przedmałżeńską obejmującą co najmniej 25 spotkań.
Powołać w parafii Zespół pastoralny składający się z duszpasterza, doradcy życia rodzinnego z miejscowej poradni przedstawiciela ruchów małżeńskich i rodzinnych oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Zespół ten dokona adaptacji programu katechizacji przedmałżeńskiej do miejscowych warunków i będzie czuwał nad jego wykonaniem.
Program katechezy powinien zawierać oprócz zagadnień z teologii małżeństwa i rodziny także problematykę zagrożeń i obrony życia, omawiać potrzebę i sposoby organizowania się w stowarzyszenia i uczestnictwa w grupach o pogłębionej formacji.
Należy organizować dla uczestników odpowiednie rekolekcje.
Młodzieży kończącej tę katechizację wręczy się odpowiednia zaświadczenia.
Skrócona katecheza przedmałżeńska (wyjątkowo)
Jeśli z poważnych racji nie było możliwe powyższe przygotowanie (roczna katechizacja przedmałżeńska) ani w parafii ani podczas studiów, wtedy należy podjąć skróconą katechezę przedmałżeńską w formie przynajmniej 10 spotkań czy to w parafii, czy w ośrodkach dekanalnych lub rejonowych, wg ustaleń Biskupa Diecezjalnego.
Szczegółowe programy katechez dla różnych form przygotowania, do dyspozycji Biskupów Diecezjalnych, opracuje Rada Episkopatu do Spraw Rodziny we współpracy z Komisją Wychowania.
Realizowane w całej Polsce przygotowanie do małżeństwa winno uwzględniać elementy psychologii różnicowej mężczyzny i kobiety.